Oliphant rushes to Scottish Circuit Race victory

0

Location: Royal Highland Showground, Ingliston, Edinburgh
Event: August 31, 2013
Report: Snowdon Sports


Evan Oliphant (Team Raleigh) recorded yet another victory as he stepped out of the peloton to claim victory in the Scottish Circuit Race Championship.

The race was held at the Royal Highland Showground in Ingliston and featured races for seniors, women and various categories of youth.

Oliphant, 31, is in great shape at the moment and before winning the Ayrshire Alps Classic a few weeks ago he had finished winning the Premier Calendar.

He was in irresistible form again here, breaking out of the field and opening a 24-second gap to Scott McCrossan (Rock to Roll Cycles Ltd) by the time he reached the finish. James McCallum (Rapha Condor JLT) finished third.

“I knew I was in good shape at the moment so I went over there pretty confident I could win,” said Oliphant. “I’m getting ready for the Tour of Britain right now, and it really helped me.

“I was alone for the second half of the race. It was very windy and I think less than half the field finished. I attacked halfway and took a gap, and I think it was about 30-40 seconds at the end.

On the women’s side, Katie Archibald (City of Edinburgh RC) defeated Louise Borthwick (Edinburgh RC) and Graeme Cross (The Bicycleworks.com) dominated category four.

Results:

Elders:

1 Evan Oliphant Team Raleigh

2 Scott McCrossan Rock to Roll Cycles Ltd

3 James McCallum Rapha Condor JLT

4 David Lines MG-Maxifuel Pro Cycling

5 Craig Adams GJS Cruise Racing

6 Stephen Russell East Kilbride Road Club

7 Peter Murdoch Paisley Velo Race Team

8 Steven Lawley TheBicycleWorks.com

9 David Griffiths Glasgow Wheelers

10 Craig Wallace Granite City RT

11 Jamie Kennedy Paisley Velo Race Team

12 Graeme Neagle Glasgow Whls

13 Ross Crook Edinburgh RC

14 Andrew Whitehall Equipe Velo Ecosse / Montpeliers

15 Franco Porco Team Leslie Bike Shop / Bikers Boutique

16 Iain Paton Ben Wyvis Cycle Club

17 Richard McDonald Equipe Velo Ecosse / Montpeliers

18 Fraser Martin Perth United Cycling Club

19 Alan Lamont Leslie Bikes / Motorcycle Shop

20 Ayrton Pellet Edinburgh RC

DNF Kevin Barclay TheBicycleWorks.com

DNF Andrew Hale Team Leslie Bike Shop / Bikers Boutique

DNF Martin Lonie www.Dooleys-Cycles.co.uk

DNF Finlay Young Equipe Velo Ecosse / Montpeliers

DNF Liam Cowie GMC 38

DNF Alastair McNicol www.Dooleys-Cycles.co.uk

DNF Andrew Cox TheBicycleWorks.com

DNF Stuart MacGregor www.Dooleys-Cycles.co.uk

DNF Zak Loney LFH Team

DNF Tom Fernie Cycling Team Scotland / Montpeliers

DNF Kallen Kerr Glasgow Wheelers

DNF Paul Newnham Team Leslie Bike Shop / Bikers Boutique

DNF Alister Watt Granite City RT

DNF Scott Johnston Icarus Racing

DNF Paul Rennie www.Dooleys-Cycles.co.uk

DNF George Roberts VC Glasgow South

DNF Andrew Prenelle Icarus Racing

DNF Douglas Shaw TheBicycleWorks.com

Women:

1 Katie Archibald City of Edinburgh RC

2 Louise Borthwick Edinburgh RC

3 Charline Joiner MG-Maxifuel

4 Amy McGuire FCS / Zngine / M. Restore

5 Alexa Mair Edinburgh RC

6 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles

7 Evgenia Ilyinskaya Edinburgh RC

8 Brenda Callander Stirling Bike Club

DNF Louise Haston City of Edinburgh RC

DNF Megan Riach Moray Firth Cycling Club

DNS Team Flora Gillies ASL360

DNS Eve Dixon Champion System / Maxgear / Base

DNS Team Claire Martin 22

DNS Madeleine Robinson Vélo Club Moulin

Category 4:

1 Graeme Cross The Bicycleworks.com

2 Kelvin White Deeside Thistle CC

3 Richard McGhee Vortex Racing Team

4 Jarlath Flynn Edinburgh RC

5 Jack King Cormorant RT

6 Owen Philipson Stirling Bike Club

7 Gavin Alexander Team Novo Nordisk

8 Neil Scott

9 John Dunlop Loudoun RC

10 Kris Lindsay Edinburgh RC

11 Lewis Duff Glasgow couriers

12 Tim Caine Berwick Wheelers CC

13 Jordan Finger Pedal Power RT

14 Adrian Wallis www.Hardie-Bikes.com

15 Ross Strachan Loudoun RC

16 William Turner Falkirk Bicycle Club

17 James Bell Dunfermline CC

18 Graeme Kelly www.Hardie-Bikes.com

19 Kenneth Morrice VC Glasgow South

DNF Dom Ginn Berwick Wheelers CC

DNF Iain Pryde Deeside Thistle CC

DNF Neil Robertson Deeside Thistle CC

DNF James Tree Deeside Thistle CC

DNF Brian Hamilton Pedal Power RT

DNF John Farrell East Kilbride RC

DNF Greig Baird www.Hardie-Bikes.com

DNF David Mitchell Annan 2010 Racing

Young A woman:

1 Emma Borthwick Edinburgh RC

2 Lauren Smith Discovery Junior Cycling Club

3 Rosa Martin Ribble Valley Juniors

4 Philippa Samphier Stirling Bike Club

5 Keira Johnston Glasgow Riderz

6 Rachel Torrance Edinburgh RC

7 Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles

8 Heather Coull East Kilbride RC

Young A man:

1 Rhys Donnelly Glasgow Riderz

2 Rian Hill Classic Racing Team

3 Jack Crombie Sandy Wallace bikes

4 Francis Webb Edinburgh RC

5 Grant Martin Perth United Cycling Club

6 Andy Brown Stirling Bike Club

7 Matthias Barnet Edinburgh RC

8 Lewis Mulholland Johnstone Wheelers CC

9 Jordan Stronach Ythan CC

10 Fraser Middleton VC Aster, Anderside

11 John MacLeod Edinburgh RC

12 Angus Claxton City of Inverness Cycling Club

13 Calum Mitchell Spokes Racing Team

14 Sam MacNeil Peebles CC

15 Couriers Stuart Paterson Glasgow

16 Kieran Robbins East Sutherland Wheelers

17 Stuart Paterson East Kibride RC

18 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club

19 Calum Johnston Glasgow Riderz

20 Mark Neilson CC Luton

21 Robert Tree Deeside Thistle CC

22 Alistair Merry Discovery Junior Cycling Club

23 Hamish Cooper Ythan CC

24 Stephen Walker Edinburgh RC

25 Murray Sheen Edinburgh RC

DNF Ewan Mathieson Glasgow Riderz

Young B:

1 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com

2 Lewis Stewart Glasgow Riderz

3 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers

4 Struan Pryde Deeside Thistle CC

5 Calum Shackley Glasgow Riderz

6 Innes Johnston Glasgow Riderz

7 Maximilian Bloor Edinburgh RC

8 Robbie McLaren Dunfermline CC

9 Danny Mulholland Johnstone Wheelers CC

10 Matthew running Glasgow Riderz

11 Jonathon Hilbourne Glasgow Riderz

12 Lewis Martin Stewartry Wheelers

13 Cameron Oliver Stewartry Wheelers

14 Lewis Gray

15 Sean Dupree East Kilbride Road Club

16 Ruari Boulanger

17 Scott Christie

18 Finley Atterton Edinburgh RC

DNF Sean Flynn Edinburgh RC

DNF Fraser Macdougall Glasgow Riderz

Young C female:

1 Eve Martin Ribble Valley Juniors

2 Anna McGowan Peebles CC

3 Eva Barnet Edinburgh Road Club

Young male C:

1 Alfred George Discovery Juniors CC

2 Jack Cruden Glasgow Riderz

3 Hamish McLaren Johnstone Wheelers CC

Young D female:

1 Eva Young U / a

2 Kirsty May East Kilbride RC

3 Skye Donnelly Glasgow Riderz

Young male D:

1 Callum Reid Stirling Bike Club

2 Louis Moore Edinburgh Road Club

3 Murray Lawson Edinburgh Road Club

Young female E:

1 Christina McGoram Peebles CC

2 Anna Reid Stirling Bike Club

3 Isla McCutcheon United States

Please credit www.britishcycling.org.uk and link back if you are using any of our race results.


British Cycling would like to thank the organizing team, officials and everyone who helped promote this event. Our sport could not exist without the hundreds of people, many of whom are unpaid volunteers, who put in many hours of hard work organizing events, activities and clubs.


Source link

Share.

Comments are closed.